Ağız Kokusu

 

Ağız Kokusu: Sebebi nedir ve ne yapabilirim?

Ağız kokusuna; tedavi edilmemiş periodontitis, dişeti iltihabı, boğaz enfeksiyonları veya nadiren mide kaynaklı sorunlar neden olurlar. En yaygın nedeni dilin arka üçte birlik kısmında yer alan sülfür gazı üreten bakterilerdir. Bu tür bakteriler dil oluklarının (fissürlerinin) dibinde yaşayan gram negatif anaerob bakterilerdir. Bunlar, periodontitise ve dişeti iltihaplanmalarına neden olanlarla aynı türdedirler. Ağız kokusu (Kötü nefes) ile baş etmek için gram negatif bakterileri uzaklaştırmanız gerekir. Kötü nefes bir hastalık değil, bir rahatsızlık ve bir tabudur. Bu durumu daha da zorlaştıran şey ise, ağız kokusuna sahip kişilerin bu durumdan şikayetçi olmamasıdır. Etrafındaki çoğu kişi bu durumu fark etse de, rahatsızlığı olan kişiyi kötü hissettirmemek için bu durumu maalesef dile getirememektedir. İnsanların çoğu ağız kokusu (kötü nefes) ile zayıf ağız hijyenini bağdaştırmaktadır. Fakat durum sadece bundan ibaret değildir.

Kötü bakterilerinizi iyileriyle değiştirin  

agiz konusu

                    

Sülfür üreten bakterilerden kurtulmanın bir yolu, ağıza pozitif bakterileri ekleyerek kötü bakterileri uzaklaştırmaktır.

Dildeki fissürlerin (olukların) derinliklerinde daima anaerop gram negatif bakterilerin kolonize olacağını unutmamak gerekir. Bu duruma fazla etki edemeyeceğimize göre; İşin püf noktası, ağzınız içinde ve dilinizin üst kısmında  yaşayanların, iyi bakteriler olmasını sağlamaktır.

Ağzınız ve vücudunuz sizin bahçeniz gibidir...

-Bir bahçe düşünün..

Eğer çıplak bir araziye sahipseniz, ve hiçbir şey yapmazsanız, bir süre sonra orada kendiliğinden bir şeylerin büyüdüğünü görürsünüz. Ve  eğer bu durumda da herhangi bir müdahale  yapmazsanız bahçenin her yerini yabani otlar kaplar – öte yandan olmasını istediğiniz bitkiler arasından doğru olanları seçer ve doğru yerlere koyarsanız toprağı kontrol altında tutup, hedeflediğiniz sonuçları elde edersiniz. Evet, bu belki biraz zaman alacak ve toprağın düzenli bir yardım eline ihtiyacı olacak – tıpkı kendi bakteri dengenizi oluştururken olduğu gibi...

Çünkü, kendi bahçeniz olarak tabir edebileceğiniz vücudunuz içinde durum farklı değildir. Sağlıklı beslenmenin, sağlıklı bir yaşam tarzının ve seçtiğiniz besinler - besin takviyeleri ile vücudunuza giren bakterilerin size kazandıracakları tıpkı yukarıda anlatılan bahçenin kazanımlarıyla benzerlik gösterecektir.ağız kokusu

O zaman vakit kaybetmeden kötü bakterilerinizi, iyileriyle değiştirmeye başlayın. Bir süre sonra verdiğiniz emeklerin boşa gitmediğini göreceksiniz.


Taze bir nefese sahip olmak için gereken ipuçları:

Dilinizi ve mümkün olduğunca arkasını, diş fırçanız ve macununuzla fırçalayınız.
Dilinizi temizledikten sonra yüksek oranda laktobasil içeren bir pastil (ağız probiyotiği) alın ve yavaşça çözülmesini bekleyin.
Şekerli ürünlerden kaçının.